Province

Sindh

District

Naushahro Feroze

Current Political Party

Pakistan Peoples Party

Political Career Profile

Appointed as chief Minister Sindh for the second term since August 2018. Chief Minister Sindh from 29 July 2016 to 28 May 2018. Advisor for Finance to CM Sindh Jun 2013 to 2016 ;Provincial Minister for Finance 2010-13; Irrigation & Power 2008-10;Member Sindh Assembly 2008-13(PPP); 2002-07(PPP); 1997-99(PPP);1993-96(PPP).

Constituency Place

Naushahro Feroze II