Province

Punjab

District

Lahore

Current Political Party

Pakistan Peoples Party Parliamentarians

Political Career Profile

Member Senate 1994-97(PPP); March 2012 to March 2018(PPP); Leader of the House in Senate March 2012- March 2013; Leader of the Opposition in Senate June 2013 to March 2018; Member National Assembly 1988-90(PPP); 1990-93(PPP); 2002-07(PPP); Federal Minister for Law & Justice 1993-96; Federal Interior Minister 1988-90; Member Tehreek e Istaqlal 1977-85; Provincial Minister for Information; Planning & development 1975-77; Member Provincial Assembly 1975-77(PPP).

Constituency Place

Lahore VII